Zakup spółki ze stażem

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup gotowej spółki, warto zastanowić się, czy nie kupić tak zwanej spółki z historią. Ze stażem – czyli taka, która już prowadziła niegdyś działalność gospodarczą. Długość tego stażu może być naprawdę różna – miesiąc, pół roku, rok, czy też pięć lat. Od przedsiębiorcy zależy wybór stażu spółki – to jest od jego oczekiwań, preferencji, branży i rodzaju prowadzonej działalności oraz tego jakie koszty jest w stanie ponieść.

Komu przyda się spółka ze stażem?

Jeśli przedsiębiorca planuje starać się o dotację lub kredyt dla firmy, zdecydowanie łatwiej jest je uzyskać nabywając spółkę ze stażem. Dzieje się tak ponieważ, spółka która już jakiś czas funkcjonuje na rynku jest bardziej wiarygodna dla kredytodawcy, aniżeli nowo powstała spółka. Taki podmiot posiada większą zdolność kredytową, a więc ma większe szanse na pozyskanie dotacji unijnych, pożyczek oraz innych, często niezbędnych do dalszego funkcjonowania działalności świadczeń pieniężnych.

Staż ma znaczenie!

Staż ma także istotne znaczenie na płaszczyźnie stricte biznesowej – to znaczy dla partnerów biznesowych oraz przyszłych klientów firmy. Przedsiębiorca, który zdecydował się na zakup tego rodzaju spółki znajduje się w o tyle komfortowej sytuacji, że ma lepszy start. Taki podmiot gospodarczy ma już zapewne nawiązane kontakty biznesowe i usługobiorców, zatem w łatwiejszy sposób powinien móc się wybić na danym rynku, aniżeli miałby zaczynać kompletnie od zera.

Gotowe spółki ze stażem często mają łatwiej, gdy chcą uzyskać niezbędne zezwolenia oraz koncesje, takie jak na przykład koncesja na obrót paliwami ciekłymi, czy też licencja na transport drogowy międzynarodowy oraz krajowy. Kupując taką spółkę powinniśmy uzyskać notarialną gwarancję, że zakupiony przez nas podmiot gospodarczy nie jest w żaden sposób zadłużony oraz nie ma wierzycieli.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *