Jak rozliczać księgowość w nowo zakupionej spółce?

Decyzja zapadła. Przyszły przedsiębiorca nie chce zakładać spółki, ale kupić już gotowy podmiot gospodarczy. Co zrobić? Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku istnieje wiele rzetelnych firm oferujących sprzedaż gotowych spółek. Od przedsiębiorcy zależy wybór spośród dwóch możliwości, to znaczy czy chce zakupić gotową spółkę, która już istnieje określony czas na rynku, czy może chce zakupić gotową całkiem nową spółkę, zwanych „czystą” lub też „uśpioną” wyjaśnia właściciel strony.

Jak spółkę wybrać?

Wybierając pierwsza opcję, czyli kupując spółkę, która już funkcjonuje na rynku, nabycie podmiotu odbywa się poprzez przejęcia udziałów spółki. W takiej sytuacji należy się liczyć z tym, że kupujący nabywa spółkę z całym jej inwentarzem – wyposażeniem, pracownikami oraz historią finansową, ale przede wszystkim z jej zobowiązaniami, jeśli spółka takowe posiada.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz stresujących sytuacji, warto wcześniej sprawdzić możliwie wszelką dostępną dokumentację spółki, którą chce się nabyć. W celu ochrony konsumenta, przepisy stwarzają możliwość zainteresowanemu kupnem zweryfikowania części dokumentów, poprzez przeglądnięcie akt spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na co trzeba uważać?

Należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy dokumenty spółki są kompletne, a ponadto czy były składane sprawozdania finansowe do Urzędu Skarbowego oraz Krajowego Rejestru Sądowego, a także deklaracje roczne, czy nie było przy tym żadnych uchybień.

Co więcej, należy ustalić czy były składane deklaracje VAT do właściwego organu skarbowego, łącznie z tak zwanymi deklaracjami „zerowymi”. Można przy tym także sprawdzić, czy sprzedawana spółka nie zalega w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także w organach podatkowych, to znaczy czy ma wydane przez odpowiednie organy zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *