Idealne miejsce pracy freelancera

Gdzie laptop twój, tam twoja praca. W zasadzie ta sentencja mogłaby stanowić motto dla freelancera. Nie jesteś pracownikiem korporacji, czyli nie musisz czuć się jak trybik w machinie. Masz wygodny fotel, biurko z wyłącznie niezbędnymi sprzętami, pracujesz na własny rachunek. Na pytanie, gdzie pracujesz, odpowiadasz szybko, że w domu, ale przecież nie jest to jedyna opcja dla ciebie.

Domowe biuro

To najlepsze rozwiązanie dla oszczędnych oraz potrafiących się oprzeć pokusom. Bo tych w domu nie brakuje. Jak wygląda praca we własnych czterech ścianach? Praca w domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, zwłaszcza kiedy wieje i leje to marzenie wielu. Niektórzy je spełnili, są też tacy, którym takie rozwiązanie daje oczekiwany komfort. Plus tej opcji jest taki, że nie płacisz za wynajem czegokolwiek, nie użerasz się z szefem i współpracownikami. Śpisz, ile chcesz, lub na ile pozwolą ci terminy, wiszące nad głową. Ale domowe pielesze mają też liczne zasadzki, przeszkadzające w twórczym działaniu. Główne z nich to portale społecznościowe (nikt nie patrzy przez ramię, ile razy odświeżasz status na facebooku), lodówka kusząca zjedzeniem więcej niż pięciu posiłków dziennie lub wypiciem piwa oraz pies, który ciągle twoim zdaniem chce wychodzić na spacer. Do tego dochodzą domownicy, którzy nie rozumieją, że będąc w domu jesteś w pracy. Odczujesz to dotkliwie zwłaszcza po zakończeniu dyżuru w świetlicy. Minusy pracy w domu to brak współzawodnictwa i nieraz motywacji, walka z samoorganizacją oraz nagłym brakiem papieru lub toneru w drukarce.

Modne miejsca

Kawiarenki typu Coffee Heaven czy Starbucks’a przez pewien czas kojarzyły się jako miejsca przyjazne freelancerom, dopóki nie opanowało ich młodsze pokolenie z gimnazjalistami włącznie. Do dzisiaj jednak są częścią kulturę pracy wolnych strzelców, funkcjonując jako forma „wyjścia z domu”, lub pomysł na walkę z samotnością pracy w domu. Kawiarnie nadal są świetnym miejscem do spotkania z klientem i omówienia projektu, ale ze względu na ich obleganie nie są dobrą opcją dla chcących popracować poza domem – dodaje bloger ze strony zdolnizdalnie.pl. Jeśli więc masz zawsze przy sobie laptop i szukasz miejsca, gdzie możesz swobodnie popracować, modne knajpki to niewłaściwy adres.

Coworking

Jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, w którym można pracować razem. Odbywa się to w przyjaznej, mniej uczęszczanej kawiarni, biurze lub nawet mieszkaniu, gdzie część przestrzeni poświęcona jest osobom pracującym. To doskonała opcja dla osób, które źle znoszą samotność pracy w domu. Pracują spokojnie, ale mają towarzystwo. Wynajęte biuro ma z reguły niezbędne sprzęty do pracy, więc nie trzeba się martwić na przykład o skanowanie czy drukowanie dokumentów. Takie rozwiązanie jest dostępne w prawie każdym większym mieście. Coraz częściej również mniejsze miejscowości oferują swoją przestrzeń dla freelancerów. Coworking to o wiele bardziej sympatyczna opcja niż tradycyjne biuro. Tutaj masz szansę poznać nowe osoby z twojej branży, nawiązać prywatne i biznesowe kontakty, jak również zdopingować się do pracy. Masz też pewność, że nie zabraknie ci papieru, toneru oraz świeżej kawy.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *