Freelancer – zawód przyszłości dla każdego?

Freelancer to brzmi dumnie (i modnie). Ale czy praca zdalna jest idealna również dla ciebie? Pozornie, pracując w domu lub specjalnych miejscach dla wolnych strzelców, powinno być łatwiej i przyjemniej, ale są osoby, dla których biurowe zasady to najlepszy bodziec do pracy a nadmiar wolności wpływa destabilizująco na jej wyniki. Jak więc sprawdzić, czy nadajesz się do pracy tego typu?

Czy pracujesz w wakacje?

Pozornie ten pomysł brzmi dziwnie, jednak po chwili namysłu można dojść do wniosku, że próba podjęcia pracy w pięknych i relaksujących okolicznościach przyrody podczas urlopu to dobry start.

Dowiesz się, jak funkcjonujesz mając przy sobie wiele rozpraszaczy i czy w takich warunkach jesteś w stanie działać efektywnie. Próba nie musi odbywać się od razu w jakimś egzotycznym zakątku. Wystarczą Mazury czy polskie góry, a w nich zaciszny hostel ze stabilnym dostępem do internetu.

Dla bardziej odważnych można rozważyć wyjazd do europejskich miast, które mają wiele do zaoferowania nie tylko pod kątem zwiedzania, ale również tak zwanego coworkingu. Oznacza on, że pracujesz w przyjaznej strefie, kawiarni lub biurze, które można wynająć. Masz zapewniony dostęp do internetu, najczęściej również różne urządzenia biurowe, które mogą być ci potrzebne, jak ksero, drukarka i inne. Bywalcy takich miejsc twierdzą, że możliwości pracy na obcym wydawałoby się gruncie jest wiele, a satysfakcja z pracy zdecydowanie większa niż w kraju.

Zalety coworkingu

Łączysz pracę z pobytem w nowym miejscu. Poznajesz innych freelancerów, otwierasz się więc na nowe kontakty, ale także nowe możliwości, nie tylko w swoim zawodzie.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę, dodatkowo szkolisz język obcy, lub uczysz się go od podstaw. Dowiadujesz się wiele nowego o sobie, na przykład, czy potrafisz się skupić w miejscu, które swoimi atrakcjami grozi, że cię pochłonie. Można wybrać sobie jedno miejsce do pracy, można szukać nowych, jak hostel, kawiarnia, schronisko przy stoku narciarskim czy miły zakątek przy szkole pływania. Tylko w takich okolicznościach jesteś w stanie ocenić, jak efektywnie możesz pracować ciesząc się sporą dawką wolności.

Czy będzie to 8 godzin jak w standardowym biurze, czy maksymalnie 4. To ty ustalasz, jak połączyć pracę umysłową z wypoczynkiem, odpowiadaniem na maile oraz opracowywaniem indywidualnej strategii dla klienta.

Zanim przejdziesz na pracę zdalną

Jeśli chcesz sprawdzić, czy praca freelancera jest dla ciebie, pozamykaj wszystkie ważne projekty, zanim zdecydujesz się na wyjazd. Weź wolne w swojej pracy i zacznij szukać zleceń zdalnych, nad którymi popracujesz w nowym miejscu. Zarezerwuj odpowiednią dla siebie lokalizację, dowiedz się jak najwięcej o tym miejscu, zanim fizycznie je zobaczysz.

Jeśli ruszasz za granicę, zadbaj o ubezpieczenie, kup odpowiednie przejściówki jeśli kraj, który odwiedzasz ma inne kontakty. Zaopatrz się w dodatkowy telefon bez sim-locka, aby używać go na miejscu, postaw na laptopa z żywotną baterią, weź kilka nośników typu pendrive, zabierz słuchawki, lub wygodne stopery do uszu, bo nie wiesz, jak zareagujesz na pracę w hałasie.

Nowe miejsce może podziałać na ciebie stymulująco, zaczniesz efektywniej wykorzystywać mój czas. Dopóki jednak nie zaryzykujesz rozwiązań zdalnych, nie dowiesz się, czy są stworzone również dla ciebie.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *